Latgolys politika

All posts in Roksti

 • Pagaidām pilnīgs neVARAMs sanāk!

  Latvijas karte_reģioniKad Latvijā beidzot būs pirmais administratīvais reģions?

  Visnotaļ labs raksts padevies Pēterim Strautiņam un Uldim Biķim “Viena ātruma Latvija pretējos virzienos (publicēts 7. augustā). Lai tajā izteiktās idejas pavirzītu uz priekšu, vēlos nedaudz to papildināt un konkretizēt dažus priekšlikumus.

  Vispirms īss izvilkums no pieminētā raksta:

  “Uzskatām, ka valsts pārvaldē ir jādarbojas principam, ko dēvē par subsidiaritāti – lēmumi ir jāpieņem iespējami zemākajā līmenī, vistuvāk vietām, kuras tie ietekmē un cilvēkiem, kuru dzīvi tie skar. Taču arī lēmumu pieņēmējiem jābūt pietiekamām analītiskajām spējām, resursiem to īstenošanai, un arī motivācija ir svarīga. (..) Piedāvājam dažas idejas par to, kā “neitralizēt” stagnējošas vietējās pārvaldes ietekmi uz uzņēmumu iespējām attīstīt darbību: (..) Panākt, lai plānošanas reģioni beidzot kļūtu par kaut ko daudz vairāk nekā statistiskām vienībām. Daļēja alternatīva būtu vājāko novadu apvienošana.”

  Man jāpiekrīt vairāku un dažādu ekspertu definētajai problēmai: sadrumstalota līdzšinējā valsts iestāžu un pašvaldību reģionālā politika, kas galu galā neizbēgami novedusi pie valsts teritorijas depopulācijas (maza ekonomiskā aktivitāte, darba roku trūkums, skolu slēgšana utt.). Ministrijas pēc labākajām padomju laiku tradīcijām atbild par savām nozarēm, bet tām nav vienota redzējuma valsts teritorijas sistemātiskai dzīvotspējas saglabāšanai. Papildus vēl pašvaldības tiek dalītas pēc to vadītāju politiskās piederības, nevis meklēti kopīgi reģionāli stratēģiski risinājumi.

  Eiropas valstu pieredze un pašreizējā situācija Latvijā aizvien uzskatāmāk parāda, ka ir nepieciešams veidot pašpietiekamas reģionālas administratīvas vienības, kas spēj koordinēt gan pašvaldību savstarpējo sadarbību, gan valsts pārvaldes institūciju vienotu rīcību kā ekonomiskai attīstībai (tai skaitā investīciju piesaistei), tā stratēģisku lēmumu pieņemšanai savas atbildības teritorijas ietvaros.  Continue Reading →

 • Latgolys SYMTGADIS KONGRESS

  18446694_10211664845130329_2503346696038655679_n5. i 6. majī nūtyka Latgolys SYMTGADIS KONGRESS.

  Ar 4.pasauļa latgalīšu saīta gola rezoļuceji var īsapazeit portalā LaKuGa.LV

  Pi tuos, munupruot, niu tod ir juopīsatur i navaļstiskūs organizaceju puorstuovim i Saeimys deputatim – tei ir Latgolys inteligencis gryba. Svareigi ir volūdys vaicuojumi i pošam maņ ir prīca par rezoļucejis 3.punktu – “Latvejis Republikys regionalū politiku baļsteit iz Satversmis 3. panta: Latvejis vaļsts teritoreju storptautyskūs leigumu nūsaceitajūs rūbežūs sastuoda Vydzeme, Latgola, Kūrzeme i Zemgale”. Precizi i skaidri nūsaceit Satversmē nūsauktūs regionu funkcejis, tys ļaus efektivi rysynuot daudzys vaļstiskys problemys: vaļsts īstuožu darbeibys struktura, pošvaļdeibu sadarbeibys modeļs, izgleiteibys sistema, veseleibys apryupe, vaļsts budžeta sadale, ari Vaļsts Kulturkapitala fonda darbeiba i c. Regionu izaugsmei vierzeit i atbaļsteit vaļsts i cytu īstuožu decentralizacejis ideju.” Continue Reading →

 • Dārgākais deputāts II

  Clipboard02Par Saeimas deputātu transporta kompensācijām, to izlietojumu un lietderīgumu

  Gandrīz vai ikmēneša jezgu plašsaziņas līdzekļos un sociālajos tīklos ap deputātu kompensācijām parasti rotā mans vārds un uzvārds. Manuprāt, līdz šim par šo tēmu korektākais raksts ir bijis šis. Arī pats jau 2012.gadā centos izskaidrot, kāpēc tieši es visbiežāk saņemu vislielāko atlīdzinājumu pret attaisnojošiem dokumentiem (degvielas čeki, biļetes, īres līgums) un kāpēc šādi izdevumi gluži objektīvi rodas. Continue Reading →

 • #GrybuTeviAtpakaļ

  Image.ii_iv5mk8ss0_158360ac821c6f08Itaidu akceji škārsteikla socialajūs teiklūs vēļ vosorā īsuoce Latvejis Instituts. Drūši viņ myusim kotram ir vysmoz vīns cylvāks (radinīks, draugs ci lobs paziņa), kuru eistyn grybātu redzēt atsagrīžam nu uorzemu emigracejis. Kai tū panuokt? “Latgolys dīnys Īrejā” iz itū vaicuojumu naatbiļdeja, bet deve gona daudz vīlys puordūmom. 
  Continue Reading →

 • Par tauteibys mainis lykumu

  Saeima vysapyrms 2.lasejumā atbaļsteja, piec tam 3.lasejumā nūraideja princypu par īspieju pasē īraksteit “latvietis” tim cylvākim, kam nav vacuoku ašņaradnīceiba ar latvīšim, bet kas 15 godus Latvejā dzeivuojuši i zyna latvīšu volūdu.

  Continue Reading →